محل تبلیغات شما

رسیدیم به اونجا که من در ساخت گیرنده دوم هم ناموفق بودم. اون روزها من همچنان با دوستانی که در گروه بودند مثل استاد ناصر فرشچی، استاد عاملی، استاد کشاورز، استاد عبدالحق، استاد پایوندی و . تماس داشتم و سوالاتم رو ازشون می‌پرسیدم. یادمه اوایل آشناییم با رادیوآماتوری، استاد کشاورز من رو به دفتر کارشون که در خیابان توحید هست، دعوت کردند و با حوصله برام درباره رادیوآماتوری و فعالیت های خودشون توضیح دادند، چون گروه های تلگرامی نمیتونستن دنیای رادیوآماتوری رو کاملا به من بشناسونن. 

من گیرنده ها رو پشت سر هم میساختم اما مدارهام مثل قبل نبودن. خیلی بهتر و مرتب تر شده بودن؛ اما هنوزم کار نمی‌کردن و من مطمئن بودم که کار من ایراد داره نه نقشه. شاید 15 تا 20 عدد گیرنده ساختم و تلاش می کردم تا راهشون بندازم. یک بار در یکی از فروشگاه هایی که ازش برد های اوراقی می خریدم (به توصیه استاد عاملی)، یک واریابل تیونر یو اچ اف تلوزیون های قدیمی پیدا کردم. چیزی که خیلی برای دریافت امواج هواپیمایی و پلیس راهور لازم بود. برگشتم خونه و سیم پیچ رو هم روش بستم. یک مدار جدید هم ساختم.

استاد عاملی مدار رو دیدن و گفتن نباید سیم پیچ دوم اونجا باشه. باید اون رو روی سیم پیچ اول بپیچی تا روی هم اثر القایی داشته باشن.

من مدار رو به شکل زیر تغییر دادم:

از فروشگاهی در پاساژ توکل دو تا فت 2n3819 خریدم و روی مدار های تازه ساخته شده گذاشتم. صدای فش فش گیرنده رو شنیدم. ایستگاه های باند اف ام رو پشت سر هم می‌شنیدم. یه جیغ بلند کشیدم و چند بار بالا و پایین پریدم. حالا تلاش های من نتیجه داده بود. میدونستم برای اینکه فرکانس های بالاتر رو دریافت کنم، باید طول سیم پیچ رو کم کنم. پس این کار رو هم نجام دادم. و در آخر کار مونتاژ به پایان رسید.

با این گیرنده خیلی از ایستگاه های رادیو اف ام و تماس های فرودگاه مهرآباد و همچنین پلیس راهور رو دریافت کردم. نکته دردناک کار اونجا بود که فهمیدم اکثر مداراتی که ساخته بودم ایرادی نداشتن و مشکل فقط از فت 2n3819 بود. تمام ترانزیستور هایی که من به اسم fet میخریدم، تقلبی بودن. برای همین از قطعات تقلبی متنفرم. اما شیرینی کار کردن مدار تمام خستگیم رو از بین برد. این گیرنده رو من به شکل های مختلف ساختم و همین الان هم ازش استفاده می کنم.

اینم نمونه هایی از مدارهام:

حالا دیگه ساختن رادیو تمام موج برام راحت شده و کلی تجربه کسب کردم. یکی از فایده های موفق نبودن مدارای قبلی این بود که من شماتیک این گیرنده رو حفظ کردم و برای ساختش دیگه نیازی به نقشه ندارم. اگر همون  اول تسلیم می شدم، مسیر زندگیم واقعا تغییر می‌کرد. 
 امیدوارم هیچوقت در قدم اول که بیشترمون در اون موفق نیستیم، شونه خالی نکنید. در انتها از تمامی اساتید و دوستان عزیز تشکر می‌کنم

تقویت کننده پوش پول باند HF

مدار ساده جهت چند برابر کردن خروجی فرستنده برزیلی

ارسال مورس با رادیو SSB

رو ,های ,استاد ,گیرنده ,کار ,مدار ,که من ,سیم پیچ ,رو پشت ,پشت سر ,به شکل

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دنیای اسلام یادداشت های روزانه من